Jak se kradou auta

Jak se kradou auta IV.

Ačkoliv nejčastějším způsobem krádeže vozidel se v posledních letech postupně stává dálkové načítání keyless klíčů, neznamená to, že pachatelé nesahají po starých a ověřených metodách krádeže. K takovým jednoznačně patří i metoda tzv. odchycení plovoucího kódu, která ohrožuje zejména vaši zavazadla a interiérové ​​vybavení vašeho vozidla.

Tak jak jste se mohli dočíst v předchozích článcích, kromě moderních systémů krádeží využívajících pokročilé zařízení pro rušení a klonování klíčů, jsou pachatelé stále zvyklí používat i starší a osvědčené metody. Takovou je i odchycení plovoucího kódu, kterým sice pachatel vaše auto nenastartuje, avšak dokáže si otevřít dveře a odcizit vám osobní věci nebo tovární rádio, které má často vysokou hodnotu.

 

Princip plovoucího kódu spočívá v přesném algoritmu šifer, které jsou používány ke komunikaci mezi vozidlem a jeho dálkovým ovladačem. Každé stisknutí tlačítka na klíči odešle zprávu s jedinečným kódem a omezenou platností, čímž je příkaz jasně specifikován a danou zprávu přijme vozidlo jen jedinkrát. Díky tomu je nemožné zneužít odchycen kód zamknutí na otevření vozidla, tak jak je to možné při jednoduchých systémech s fixním kódem.

 

I tento sofistikovaný ochranný prvek se však pachatelé naučili obejít. Metoda zachycení spočívá v rušení a načítání kódované zprávy vysílané z ovladače při snaze o uzamčení vozidla. Jelikož vozidlo nereaguje, majitel stlačuje tlačítko podruhé ai tato zpráva je zachycena pachatelem. V dalším kroku zloděj odešle původní kód, auto se uzamkne a nic netušící majitel odchází spokojený pryč. Pachatel však díky této hře získal cenný nástroj, kterým je nezaregistrovaný kód instalovaného alarmu. Pomocí jeho opětovného vyslání je odemknutí vozidla otázkou několika sekund – to vše bez jakéhokoliv podezřelého chování.

 

Jak vám proti tomuto útoku pomůže Pandora?

 

Jakož i v případě jiných pokusů o krádež a překonání systému Pandora, je i při této metodě klíčová spolupráce více technologií, které si navzájem kryjí všechna zranitelná místa a vytvářejí tak dokonale bezpečný celek. Proti odchycení plovoucího kódu je Pandora chráněna hned několik krát a první složkou ochrany je komunikace na zcela jiné frekvenci, jejíž rušení by vyžadovalo výrazně silnější a větší rušičku jako při konvenčním alarmu. Dalším prvkem jsou samotné kódy šifrované v rámci normy AES 128, které mají striktně určený čas expirace, díky čemuž je nelze použít pro opožděné otevření vozidla. Spojením těchto technologií je vytvořen funkční systém imunní vůči pokusům o odchycení plovoucího kódu, nad kterým stojí ještě jedna vlna kontroly v podobě Bluetooth autorizačního tagu. Bez jeho přítomnosti ve stanovené vzdálenosti nelze vozidlo otevřít, startovat či jinak ovládat, a to i v případě, že pachatel má v ruce ovladač od vašeho vozidla. Vaše vozidlo zajištěno Pandorou jednoduše zůstane vaše za jakýchkoliv podmínek, to vše bez omezení komfortu dálkového ovládání a s množstvím přidaných funkcí.

 

Zaujaly vás technická řešení systémů Pandora? Vyžádejte si nezávaznou nabídku ušitou na míru vašemu vozidlu.

Sdílet článek!

  Mám zájem o:
  Zabezpečení vozidlaZabezpečení a dálkový start

  Doplňující informace:
  Převodovka: manuálautomat
  Startování vozidla: klíčemštart. tlačítkem

  Porovnat