Jak se kradou auta

Jak se kradou auta II.

Počet krádeží aut provedených pomocí tzv. klonování klíčů stoupá každým rokem. V současnosti již není ničím neobvyklým čtení statusů na sociálních sítích o autech, které zmizely beze stopy z osvětlených parkovišť, zda před rodinných domů. Vozidla nejrůznějších druhů, značek a cenových kategorií jsou pro zloděje snadnou kořistí díky komfortním bezklíčovým funkcím, které si všichni tak užíváme.

Jak je však možné, že pachatel dokáže odcizit moderní vozidlo s továrně instalovaným imobilizérem bez jakéhokoliv poškození během několika vteřin?

 

Klonování klíčů pomocí zásuvky OBD

Systém OBD představuje diagnostické rozhraní, jehož prostřednictvím může technik v servisu číst a upravovat data v řídících jednotkách rozmístěných po celém vozidle.

Tento velmi užitečný systém je sériově instalován ve většině aut od roku 2001, čímž umožňuje rychlou a jednoduchou diagnostiku poruch. Stejně rychle a jednoduše je ho však možné zneužít s malou pomocí vhodné čtečky či elektronické diagnostiky. Tato zařízení jsou také díky internetu snadno dostupné a jejich nákup je tak otázkou několika kliknutí. S podobným zařízením je pro pachatele získání kódů imobilizéru a načtení nového klíče hračkou a vaše auto je pro vás minulostí.

 

Jak vám pomůže Pandora?

Velmi často používaná metoda klonování klíčů byla při vyvíjení systémů Pandora jedním z hlavních cílů. Na boj s tímto ohrožením jsme vytvořili unikátní imobilizér OBD portu, který je součástí všech modelů Pandora. V případě uzamčení vozu je OBD port díky Pandoře nefunkční a tak je čtení, diagnostika či jakákoliv snaha o manipulaci se zásuvkou nemožná. Jediný způsob pro zpřístupnění zásuvky představuje použití kódovaného signálu z dálkového ovládání Pandora. Tato technologie ve spojení s jedinečným Bluetooth identifikačním přívěskem prakticky zcela zamezuje krádeži vozidla pomocí zneužití OBD zásuvky.

 

Ještě předtím však musí pachatel vozidlo otevřít a získat tak fyzický přístup k OBD zásuvce samozřejmě aniž by spustily hlasitý či tichý alarm běžného zabezpečení. Způsobů k překonání zámků je však hned několik ai když se výrobci snaží, pachatelé se vždy snaží více a neexistuje zámek, který by je zastavil. Po získání přístupu k zásuvce stačí už jen připojit k portu specializované zařízení a získat z uložených dat vše, co pachatel potřebuje. Během několika sekund má zloděj v ruce plnohodnotně načten klíč schopný kompletně ovládat vozidlo. Pachatel si může vaše auto okamžitě vzít ale často kvůli bezpečnosti vozidlo uzamkne a odejde. O několik hodin či dní si za dokonalých podmínek pro vaše auto přijde někdo jiný a vám zůstanou jen oči pro pláč.

Sdílet článek!

  Mám zájem o:
  Zabezpečení vozidlaZabezpečení a dálkový start

  Doplňující informace:
  Převodovka: manuálautomat
  Startování vozidla: klíčemštart. tlačítkem

  Porovnat